+3 (725) 971-51-45 :: +38 (097) 75-67-398 :: geddiscovery@gmail.com

10 найкращих порад з організації роботи на уроці для вчителів-початківців

on . Posted in Наші публікації

 
 
Річард Нолан*
Переклад та літературна обробка Н. В. Третякової
За матеріалами http://www.teachercast.net/2017/01/27/top-10-classroom-management-tips-novice-teachers/
 
Уміння організувати роботу на уроці полягає в здатності вчителя контролювати поведінку учнів і загальний настрій класу. Це важливий момент, оволодінню яким вчителеві-початківцю варто приділити особливу увагу. Контроль над учнями відіграє важливу роль у створенні сприятливого середовища для навчання. Навіть кар’єра найдосвідченіших учителів починається з жахливого першого року. Але з кожним наступним навчальним роком вони вдосконалюються в мистецтві організувати роботу учнів. Можна виділити цілу низку факторів, покликаних допомогти новачкам вчителювання подолати проблеми. Ці стратегії допоможуть вам як учителеві-початківцю створити сприятливі умови для навчання і водночас контролювати поведінку учнів.

1. Йдіть назустріч

Вам слід залишатися відкритим для учнів. Будьте добрим, дійте справедливо і підтримуйте дружні стосунки, залишаючись авторитетною особою. Спілкуйтесь із учнями з посмішкою. Ніщо так не відштовхує дітей, як похмурий учитель. Дивіться школярам в очі, посміхайтеся, коли говорите з ними — це зробить ваше товариство приємним для них. Ваша люб’язність викличе в учнів бажання радувати вас — а для цього їм доведеться, перш за все, добре поводитись. Отож усміхайтесь, будьте доброзичливим і ввічливим. Дещиця доброти не зашкодить нікому, але пам’ятайте також і про авторитет.

2. Проведіть чіткі кордони

Установлення чітких правил дозволить звести до мінімуму суперечки між вами і вашими учнями. Добре пояснивши учням встановлені вами правила, обґрунтувавши їх, ви заохотите учнів їх дотримуватися. Правила грають важливу роль у будь-якому освітньому процесі. Важливо, щоб кожен учитель-початківець розумів, що правила мають захищати право кожного учня на навчання, і дозволяти насолоджуватися кожним уроком. Правила можуть існувати, але без нагляду за їх виконанням від них не буде жодної користі. Отож установіть правила і суворо стежте за тим, щоб кожен їх дотримувався. Крім того, правила обов’язково мають бути десь записані — щоб не виникало жодних непорозумінь.

3. Не буває безслідних помилок

Учителі-початківці повинні взяти за правило, щоб жодна помилка не залишалася непоміченою. Чому це важливо? Учні повинні розуміти, що за помилки буває покарання. Завжди призначайте відповідне покарання за зроблені помилки. Це справді дієвий спосіб змусити учнів сприймати вас всерйоз. Крім цього, вони навчаться поважати правила. Вони зрозуміють, що їх порушення має свої наслідки. Покарання, що відповідає провині, не можна назвати порушенням прав учнів. Це перевірений спосіб переконати їх, що, якщо припускатися помилок — наслідки неминучі. Коли учні поважають правила — на уроках завжди порядок.

4. Розважайтесь

Не робіть уроки надто вже серйозними, без жодної хвилинки сміху. Учні краще сприймають інформацію в розслабленому настрої. Хоча, прагнучи зробити уроки веселішими, не забувайте й про обережність: не перестарайтеся. Якщо передасте куті меду— учні почнуть відволікатися, розгублять усю зосередженість. Так, розважайтесь, але не захоплюйтесь цим. Перевага веселощів на уроках у тому, що вони допомагають захопитися вашим предметом, а ще (як не дивно) змушують краще поводитися.

5. Виправдовуйте очікування й виконуйте обіцянки

Учителів можна вважати наставниками для учнів. Тож як учитель-початківець, добре думайте про те, як поводитеся з дітьми. Самі відповідайте встановленим вами стандартам. По-перше — не спізнюйтесь і не пропускайте уроків. Не менш важливе й ваше спілкування з учнями. Будьте ввічливі й добрі, поважайте їхні ідеї та думки. Пам’ятайте, що вміння розподіляти час — позитивна риса, яку можуть наслідувати учні. Допоможіть їм усвідомити, що час — безцінний.

6. Познайомте учнів із самим собою

Найкращий спосіб викликати довіру — докладно розповісти про себе. Це стосується і ваших учнів. Під час першої зустрічі влаштуйте знайомство з дітьми. Кожен називає своє ім’я і коротенько розповідає про себе. Було встановлено таке: коли учні відчувають, що знайомі з учителем — вони краще сприймають інформацію на уроках, ніж слухаючи пояснення вчителя, який не розповідав їм про себе. Найціннішим наслідком того, що учні знають дещо про вас, стане підвищення їхньої довіри і впевненості у вас.

7. Готуйтеся до уроків

Завжди будьте готові! Я ладен волати про це на весь голос. Усім відомо, що добре готуватися слід до будь-якої роботи. Обов’язки вчителя передбачають, що він має писати плани уроків на весь навчальний рік. Крім такого довгострокового плану — щодня, перш ніж переступити поріг класу, обміркуйте кожен урок і підготуйте всі необхідні навчальні матеріали. Завдяки цьому ваші уроки проходитимуть чудово, і це спонукатиме учнів також готуватися до уроків, виконувати домашнє завдання. Тож розробіть власну систему підготовки і ретельно готуйтеся до кожного уроку.

8. Знаходьте хороше в кожному учневі

Уникайте будь-якої упередженості у спілкуванні з учнями. Не слухайте нічого, що вам говорять, і знайомтесь із кожним учнем особисто. Забудьте про категоричний осуд, презумпція невинності понад усе! Намагайтеся знайти щось хороше в кожному учневі. Щось хороше є в кожній людині. Відзначаючи найкращі риси учнів, ви допомагаєте їм зростати, розвивати власні таланти, і навіть мотивуєте їх більш старанно працювати на уроках.

9. Мова тіла

Тіло теж уміє говорити. Спілкування — це не лише про слова, що вилітають із рота, але й те, що можна прочитати із вашого вигляду. Це стосується зорового контакту і рухів. Глибоке спілкування, що допомагає учням краще засвоювати навчальний матеріал, залежить від того, що ви говорите, як саме ви це говорите, від вашого погляду і рухів. Особливо сильні сигнали слухачі отримують від порухів рук. Гарні комунікативні навички створюють більш сприятливі умови для навчання.

10. Вирішуйте проблеми тут і зараз.

Людям просто чудо вдається зволікати і відкладати справи на потім, особливо ті, які можна вирішити тут і зараз. Чого можна чекати, якщо дисципліна на уроці порушується? Вирішуйте цю проблему якомога скоріше. Дозволяючи дрібним прикрощам накопичуватись, ви погіршуєте середовище для навчання, створюючи негативну атмосферу. От що я намагаюся сказати:зіштовхуючись із проблемами, навчайтеся вирішувати їх, щойно вони виникають. Покажіть учням свою силу волі та мудрість. Якщо вирішуватимете проблеми одразу після їхньої появи — учні поважатимуть вашу владу, але пам’ятайте, що перш за все рішення мають бути мудрими.

Висновок

Новоспечений учителю, не вішай носа! Ви швидко подолаєте проблеми, що стоять зараз на вашому шляху. Пам’ятайте, що ваші учні — так само, як і всі інші люди,— очікують поваги до себе. Доброта і розуміння до учнів стануть чималим внеском до нескладного та ефективного навчання. Не надто навантажуйте учнів, не створюйте зайвих стресів і знаходьте час для розваг. Умови для навчання мають бути спокійними, розслабленими. Тоді учні нетерпляче чекатимуть ваших уроків. Стежте й за виконанням правил — порядок не менш важливий. Навчання без правил узагалі неможливе. Ви професійний учитель, тож у вас є всі потрібні вміння, вам залишається лише встановити добрі стосунки зі своїми учнями — а все інше неодмінно владнається само.